Velikonoce bez chemie

16.4. 20192329x

A je to tady znovu… Velikonoce. Od té doby, co se Viktoria narodila pro mě mají tak nějak větší kouzlo. Tři roky zpátky pro mě byl Velký pátek totiž opravdu VELKÝ. Ale o tom dnešní článek není. Dnes bych vás ráda inspirovala, jak si užít Velikonoce a konkrétně barvení vajíček jinak. Přírodně!

U mě doma totiž už druhým rokem vyhrálo barvení vajíček pomocí surovin, které běžně používám k vaření. Přijde mi to tak nějak přirozenější, než na vajíčka něco lepit, nebo je malovat chemickými barvičkami.

Přírodní barvení vajíček

Navíc je to tak jednoduché a ještě vás to dostane ven na čerstvý vzduch nasbírat lístky a květinky.

Potřebujete na to:
– silonky (je jedno jakou mají barvu, i jestli jsou staré)
– vajíčka (jdou použít bílá, i hnědá)
– suroviny na barvení
– lístky nebo klidně květinky (hezky fungují sedmikrásky)

Přírodní barvení vajíček

Při kupování vajíček se doporučuji dívat na označení, které na sobě vajíčka mají. První číslice vám napoví metodu chovu slepic. Nejlepší je 0- vejce nosnic v ekologickém zemědělství nebo 1-vejce nosnic ve volném výběhu. Obecně platí čím nižší číslo, tím lepší podmínky.

Na barvení jsem vyzkoušela:
– slupky od cibule (světlé v kombinaci s červenými)
– borůvky
– kurkumu s kari
– červenou řepu

Přírodní barvení vajíček

Postup je naprosto jednoduchý. 1) Na vajíčko přiložte lístek. 2) Připevněte silonkou a pořádně utáhněte uzlík na konci, aby se lístek na vajíčku nehýbal. 3) Potom dejte vejce do připravené lázně (suroviny namočené ve vodě). 4) Nakonec vařte jako klasicky- cca 10 minut, aby vajíčka nepraskly.

Mimochodem, pokud lístek před přiložením na vajíčko namočíte, líp k němu přilne a barvení tak bude jednodušší.

Jakmile se vajíčka dovaří, můžete je nechat chvíli vychladnout a silonku potom rozstříhnout a sundat. 🙂

Přírodní barvení vajíček

TIP: Chcete, aby byly barvy intenzivnější? Udělejte si vývar z ingrediencí den předem a nechejte je ve vodě luhovat klidně celou noc.

Uplně nejlíp fungovala cibule, vznikla z ní krásně sytě hnědá barvička. U dalších ingrediencí jsem asi použila moc vody. Všechno jsem totiž, jako klasicky, dělala od oka a ne podle návodů. Z borůvek se udělala krásná obláčková modrá, z kurkumy a kari zase jemná žlutá, no a z řepy světle hnědá (očekávala jsem červenou). Ať už mají ale vajíčka jakoukoli barvu, líbí se mi všechna. Co vám?

Přírodní barvení vajíček

Vyzkoušíte letos taky velikonoční barvení přírodně a bez chemikálií? Držím vám palce!

Vaše Adela 🙂