Zdravější a spokojenější s odšťavněným ovocem a…

1.12. 20171470x

Zima je už dávno tady a kdy jindy vydat článek plný vitamínů, než teď? Jelikož jsem od Kenwood dostala na otestování odšťavňovač PureJuice Pro rozhodla jsem se, že vám k recenzi na něj přidám i pár receptů a tipů na to jak se necítit tolik unaveně a mít větší chuť do života! 🙂

Po téměř šesti letech vegetariánství spojeném s anémií mám období, kdy pociťuju opravdu obrovskou únavu. Ať spím jak dlouho chci, neprobudím se vyspaná. Nikdy jsem nebrala žádné doplňky stravy, ale v poslední době vím, že s tím něco dělat už musím. Musím, abych se cítila líp a abych měla víc síly věnovat se Viktorce. A víte co? Přišla jsem na to, co mi dělá dobře, teď to jen udržet a neflákat to. No a věřím tomu, že tyhle tipy můžou pomoci i vám. Obzvlášť teď před Vánocema, kdy je většina lidí okolo mě v takovém tom vánočním shonu a stresu, který dokáže pořádně unavit.


Je to velice jednoduché…

1. pitný režim
2. vitamíny
3. chuť žít

Kromě spánku, který je opravdu nejdůležitější a nic na světě ho nenahradí, mi neuvěřitelně pomáhá pít. Zní to možná zvláštně, ale když jeden den víc piju, cítím se tisíckrát líp. Nevím totiž, jestli někdo znáte člověka co pije hůř (rozuměj míň) než já… Běžně vypiju denně třeba půl litru vody. Prostě si během dne neuvědomím, že zapomínám pít a když potom někdy piju víc, jde to opravdu hodně znát. (Tak a teď se jdu napít…!) Proto pokud někdo děláte taky tento opravdu zásadní problém, běžte a dejte si plnou sklenici vody, čisté vody!

Kromě pití vody je tu ovoce a zelenina a to neskutečné množství vitamínů, co obsahuje. Tyto dvě položky tvoří největší část mojí stravy a když z nich chci dostat co nejvíc a v té úplně nejlepší podobě, dělám si smoothie, domácí džusy nebo rostlinná mléka. Jednak mi přijde, že tímto způsobem toho do sebe dostanu úplně nejvíc a další a možná snad důležitější věc je to, že mě šíleně baví ochutnávat ty různé chutě, které vznikají mícháním různých druhů ovoce a zeleniny. No a Viktorce to samozřejmě taky moc chutná… 🙂

Někteří lidé tvrdí, že odšťavněná zelenina a ovoce v sobě nemají tolik vitamínů a enzymů jako ty produkty v původní podobě i se slupkou. Osobně si myslím, že mixování a odšťavňování může při narušení struktury opravdu cenné látky poškodit, ale, odšťavňovač co mám od Kenwood je tak trochu jiný, je pomalý. Neudělá tolik otáček jako klasické odšťavňovače (konkrétně 48 otáček za minutu), což zaručuje, že si zelenina i ovoce zachovají ty nejcennější vitamíny a jako bonus džus bude mít tu krásnou barvu ovoce a vydrží dýl, protože se tekutina těma rychlýma otáčkama nezahřeje. Neptejte se mě jak to celé funguje blíž- nerozumím tomu. Každopádně znám výsledek, vím že to funguje a je to super!

A teď k mým oblíbeným receptům…

Úplně nejčastěji vlastně nahážu do odšťavňovače cokoliv co mám zrovna po ruce, každopádně mezi moje oblíbené freshe patří zaručeně pomeranč s mrkví. Samotná mrkev je nic moc, co si budeme povídat, ale když se k tomu přidá ta kyselkavá chuť pomeranče, je to naprostá mňamka! A nezapomeňte, mrkev je perfektní na zrak… celý život mi to babička říkala. Obsahuje totiž velké množství beta-karotenu, který se v těle promění na vitamin A. Pomeranč je samozřejmě perfektním zdrojem vitamínu C. Každopádně opatrně, přehnaný přísun Céčka taky není uplně dobrý.


Jako další můj nejčastější domácí džus bývá spojení jablka třeba s hroznovým vínem. Můj odšťavňovač zládne i malé plody jako borůvky, maliny, nebo právě hrozny, což mě šíleně baví!  Jelikož jsou jabka i hrozny docela dost sladké, je fajn si tento fresh naředit vodou. Rozhodně, pokud je pro děti. Mimochodem, to co vidíte na fotce nahoře nápoje je pěna. Vždycky když odšťavňuju jabka, vytvoří se tam.


A jako třetí ‚recept‘ tu pro vás mám rostlinné mléko. Abych pravdu řekla, když jsem dřív ochutnávala kupovaná vegan mléka, nikdy mě moc nenadchla, každopádně toto domácí mandlové? Tak to je neskutečná pecka! Byla jsem poprvé opravdu hodně překvapená. A nejen že dobře chutná, z etického hlediska je rozhodně příjemnější pít rostlinné než kravské mléko a další věc je, že kravské mléko zahleňuje. Jako malá jsem pila i litr mlíka denně a vím jak pro mě bylo těžké, když jsem kašlala a nějaký čas jsem mlíko vždycky nemohla. Děs! 🙂


Příprava mléka je jednoduchá. Jednoduše si vezmeme mandle, já mám na fotce dva malé balíčky (zhruba 3 hrsti). Mandle necháme rozmočit v horké vodě minimálně hodinu. Ale můžete i přes noc, čím dýl, tím líp. No a pak už je to jednoduché. Nasypeme mandle do odšťavňovače se sýtkem a meleme. Na závěr do odšťavňovače nalijeme čistou vodu. Já sem vlila zhruba 200 ml a přidala jsem lžičku medu na oslazení. Říkám vám, že takovou dobrotu jsem ještě nepila! Je perfektní i do kávy, i samotné. Jo, za mě je tohle objev roku 🙂


Jako třetí věc jak se cítit lépe jsem zmiňovala chuť žít. To je vlastně jedna z nejdůležitějších věcí. Třeba dnes… probudila jsem se do překrásného zasněženého rána. A hned se mi líp vstávalo a přes den fungovalo. Dělejte si dny hezčí, radujte se z maličkostí, protože z těch je tvořený život. Udělejte si třeba dobrou snídani, na kterou se budete těšit, nebo během dne nějaký dobrý fresh… (Mimochodem, perfektní je taky spojení listového špenátu s pomerančem, nebo mango s hruškou a okurkou… Mňam!!!)

Moc děkuju společnosti Kenwood za poskytnutí odšťavňovače, dělá moje dny hezčí… a rozhodně zdravější!