Velikonoce jsou za dveřmi a jako každý rok nás čekalo zdobení vajíček. Tento rok to chtělo něco nového, něco jiného. Před pár dny jsem na internetu narazila na barvení vajíček pomocí cibule a zelí,.. perfektní. Že by konečně způsob bez chemických barev, od kterých jsou vajíčka i po oloupání jedovatě barevná? Tak jsme to zkusili..
Co jsem používala?
Slupky od cibule, červené zelí (zabarví vajíčka spíše do modra, pro červenou barvu by byla skvělá řepa), uvařená bílá vajíčka, silonky, lístky a květinky a hrnec.
Nejprve je potřeba uvařit vajíčka. Mezitím co čekáme na vychladnutí, můžeme jít nasbírat nějaké větvičky, lístečky a květinky.. Po vychladnutí se nastříhají silonky a připevní se jimi lístky na vajíčka. Silonku je potřeba vždy pořádně utáhnout, aby se při barvení lístky neposunovaly.
Když jsou vajíčka nachystaná, můžeme se pustit do barvení. Nachystáme si hrnec se slupkami od cibule, s nakrájeným červeným zelí, případně s červenou řepou.
V hrnci je potřeba vajíčka pod slupkami či zelím zakrýt, aby chytila co nejvíce barvy. Nyní je postup už úplně jednoduchý. Do hrnce nalijeme vroucí vodu z konvice, přikryjeme pokličkou a nechápe pořádně pustit barvu. My jsme vajíčka nechali v nálevu celou noc a myslím, že se to vyplatilo. Ráno stačí už jen vajíčka vytáhnout z nálevu, rozstříhnout silonku a ubrouskem je otřít.
Z červeného zelí jsou vajíčka spíše modrá, z cibule krásně oranžovo-hnědá a v červené řepě by mohly být krásná červená, až fialková. Ne všechny lístečky se mi podařilo připevnit dostatečně pevně, ale pokud se vajíčka nepovedou, můžeme je polepit velikonočními nálepkami, případně na ně něco lihovkou dokreslit. Nakonec je dobré vajíčka ještě pomazat například máslem, jsou potom krásně lesklá.
Mnoho z Vás takovéhle barvení jistě zná od svých babiček či maminek, pro mě to byla do letošního roku veliká neznámá a jsem moc ráda, že jsem na tento postup narazila a doma jsme ho zkusili. Vajíčka se mi moc líbí!
Jak barvíte vajíčka vy? Klasickými barvami z obchodu, voskem, nebo cibulí?? 🙂