Nejekologičtější svíčky a DIY z použitého oleje

13.11. 20176166x

Před nedávnem se ke mně dostala první svíčka od The Greatest Candle a víte co? Hned jsem si ji zamilovala! Jednak tyto svíčky mají nádherný design a když hoří, voní jemnou přírodní vůní. Druhá a podstatnější věc je ale to, jakým způsobem jsou vyráběny a co za tím vším je.

Tato značka pochází z Portugalska a její zakladatelé vyvinuli technologii, která umožňuje přeměňovat starý použitý kuchyňský olej ve svíčky. Úplným základem byla idea recyklace starého oleje jako prevence kontaminace vody a půdy… No a podle mě se to povedlo skvěle, hm? Mimochodem svíčky během svého vývoje nebyly testovány na zvířatech a jsou prostě a jednoduše skvělé.

Doma mám už 3 ‚originály‘ a jednu kterou jsem si vyrobila sama. A právě o tom bych vám chtěla říct. O tom, jak jednoduché to bylo! A o tom, jak jsem z toho prostě a dobře totálně nadšená! Jediné co k výrobě svíček potřebujete je nádobka na svíčku, knotek, prášek Oil2Wax a použitý kuchyňský olej (případně může být nový, ale to by podle mě tak trochu postrádalo smysl).

V balíčku co vidíte na fotce je jedna hotová originální svíčka a součástí balení jsou 2 balíčky s práškem Oil2Wax a dva knotky. Funguje to tak, že když vypálíte origo svíčku, tak tu stejnou sklenku můžete znovu naplnit a mít tak svíčku 3 krát. Já jsem nečekala na to než mi ta první vyhoří a udělala jsem si novou svíčku do skleničky od sušených rajčat… 🙂

Osobně mám tyhle zavařovačky moc ráda. Jak na kytky, tak na kosmetické tampónky, na čaj, nebo třeba právě svíčky… Vypadají skvěle, ne?

Ale pojďme na výrobu…

Doma použitý kuchyňský olej skladujeme, takže jsem jen část z oleje co máme přelila do menší skleničky. Skleničku s olejem jsem dala na 2 minuty do mikrovlnky (kterou normálně nepoužíváme, ale kvůli tomuhle jsem ji vytáhla, haha) a jakmile byl olej horký, opatrně jsem ji vytáhla. Dávejte si na tento krok ale opravdu pozor, popálené prstíky nejsou nic příjemného.

Jakmile je olej horký, můžeme přidat zmiňovaný prášek a míchat, dokud se v oleji nerozpustí.

 

 

 

 

 

Potom už je to opravdu jednoduché. Stačí chvíli počkat, až celá směs trošku ztuhne a následně do ní ponořit knotek. Knotek musí být uprostřed, proto by se tam měl něčím upevnit. Vzhledem k tomu že se mi někam zatoulal ‚držák na knotek‘, který bývá součástí balení, musela jsem si poradit nějak jinak….

Vzala jsem obyčejnou kuchyňskou papírovou utěrku a zafixovala jsem ji gumičkou. Knotek jsem prostrčila malou předem udělanou dírkou a voila, perfektně to fungovalo! Celá výroba trvala maximálně 5 minut a podle mě je to naprosto převrátné a perfektní! Ach jo, jsem šťastná za takovéhle projekty, za firmy které dělají něco pro životní prostředí a za jejich skvělé nápady!

Jako takový tip navíc můžete do svíček použít nějakou barvu pokud chcete aby byly zajímavější. Lze použít klasické potravinářské barvivo, nebo barvu na tělo, do kosmetiky…

Přestože směs v sáčku voní opravdu krásně, v průběhu výroby svíčky to celé pěkně smrdělo. Určitě si to dokážete představit, použitý kuchyňský olej, bleee… O to víc mě překvapilo, že po zatuhnutí svíčka krásně voněla a při pálení je cítit ta jemná vůně která je i u těch ‚originálních‘. Mimochodem, na Folly.cz je teď momentálně toto balení v předvánočních slevách a mají ho v různých vůních! Určitě se na to podívejte, podle mě to může být perfektní dárek pro tvořivé lidi jako jsem já. A nebo i pro vás, abyste doma spotřebovali použitý olej, kterého přes Vánoce bude určitě až až.