Menstrual cup: comfortable period

7.3. 20175756x

Menstruace? Jak o tomhle můžu psát? Nějakou chvíli jsem přemýšlela, jak toto téma vezmete, ale… Pojďme zbořit toto tabu! Vždyť je to přirozená součást každé ženy. díky menstruaci a plodnosti jsme všichni na světě. Ach, jak dokonalé.

V tomto článku ovšem nechci psát o menstruaci, ale o menstruačním kalíšku. Když tohle slovní spojení slyším, hned si vzpomenu na příhodu, která se stala již před pár lety mojí mamce… Jednoho dne (chvíli po tom, co jsme menstruační kalíšky koupily a teprve je zkoušely), se z koupelny ozval mamčin křik: ,,Adko, já ten kalíšek nemůžu vytáhnout, co budu dělat? Přece tam nemůže zůstat!“ …na to opravdu nikdy nezapomenu, smála jsem se na celé kolo. Pravda, nebylo to ode mě moc hezké, nakonec se ale smála taky. ,,Čupni si a zatlač, jde to v pohodě…“, řekla jsem jí a bylo po problému. Aneb ‘’Jak jsem jednou byla ta chytřejší já.“😊

No ale, co to vlastně ten menstruační kalíšek je? Existují vložky, tampony, houbičky, někdo provozuje volnou menstruaci, ovšem podle mě je kalíšek jednoduše a snadno- nejpohodlnější, nejhygieničtější a nejlepší věc pro období menstruace.

Je vytvořen z lékařského silikonu a na rozdíl od vložek a tampónů (což jsou naprosto dokonalé množiště pro bakterie) je opravdu hygienický.

Navíc- pokud někdo míváte při menstruaci bolesti, kalíšek mi s tímto problémem pomohl. A vlastně se tomu ani nedivím. Tampon totiž udělá takovou jakoby ‘’zátku’’ a krev nemá kam odcházet, takže se v těle hromadí, kdežto do kalíšku krev teče a hromadí se bezpečně v něm. Víte, jak to myslím, nic se nehromadí v těle, netlačí to, ale odtéká…

Kdybych měla shrnout, v čem jsou výhody kalíšku, tak:

  • je hygienický
  • je ekologický (vložky a tampóny tvoří opravdu mnoho odpadu)
  • při správné péči vydrží i několik let, takže je velmi ekonomický
  • v těle může být i několik hodin, záleží na intenzitě menstruace
  • je tak pohodlný, že o něm skoro nevíte, já sama na něho někdy zapomenu
  • můžete s ním plavat, běhat, prostě dělat cokoliv co děláte normálně (a ve vodě je příjemný, ne jak tampon, ten se napustí)
  • je zdravý- nevznikají s ním toxické šoky, ani alergie,…

Na začátku článku jsem zmiňovala příhodu s vytahováním kalíšku. Použití je opravdu jednoduché, přestože jeho vzhled může možná trošku odrazovat. Kalíšek se před aplikací „složí“ (foto níže), takže má velikost zhruba jako klasický tampon.

Vevnitř v těle se potom jednoduše pustí a otevře. V každém balení najdete návod. Dokonce i na youtube jsou různá videa, které vám mohou pomoci. Pokud se někomu nedaří napoprvé, tak nezoufejte. Je to zcela normální, stačí pouze přijít na ten grif a pak to jde samo.

Osobně mám doma několik kalíšků, všechny kalíšky byly zabalené v plátěném pytlíku a před každým použitím se vyvařují ve vodě. Nejvíc mě ovšem překvapil můj nejnovější- Gaia cup. Podívat se na něj můžete tady. Z těch co mám je nejměkčí a navíc balení obsahuje i látkovou vložku a čistící prostředek pro kalíšek, což jsem ani nevěděla, že existuje.

Pokud je mi dobře známo, kalíšky se většinou vyrábí ve dvou velikostech S a L. Velikost S se doporučuje pro ženy do 25 let, případně pro ty, které zatím nerodily. Pro ženy po porodu a starší 25 let je velikost L. Není to pravidlem, ale z vlastní zkušenosti mohu potrdit, že po porodu je již lepší velikost L.

Jsou ženy, kterým se stalo, že jim kalíšek nevyhovoval. Ani v tomto případě ale nezoufejte. Může se stát, že vám prostě nesedla značka a po zakoupení jiného kalíšku problém mít nebudete a bude vám skvěle sedět. Myslím si, že vzdát to by byla opravdu škoda, protože v kalíšku vidím  jen samá pozitiva.

Gaia cup mám ze stránky www.folly.cz. Balíček přišel krásně zabalený a kromě různých menstruačních kalíšků tam mají i spoustu jiných zdravých a bio věcí. Já ten e-shop prostě můžu!

A co vy? Používáte kalíšek?

Mějte krásné dny, Adela