Kosmetické změny? Jaké? Proč? A soutěž pro vás!

11.8. 2017 (Aktualizováno: 27.8. 2017)2143x

Proč kosmetika netestovaná na zvířatech? Proč přírodní kosmetika a proč vlastně vůbec vegetariánství?

Před několika lety jsem přestala jíst maso. Přechod na vegetariánství měl u mě několik důvodů, ať už utrpení zvířat nebo pocit, že do sebe láduju energii strachu, kterou zvířata před porážkou pociťují. Kdykoliv se na věc podívám z jakéhokoliv úhlu, je to tak pro mě v tuto chvíli správně. Ale o stravě teď psát nechci.

Dnešní článek chci zaměřit na kosmetiku. Určitě jste si všimli, že se u mě na instagramu i blogu objevují už delší dobu věci o kterých říkám že jsou buď přírodní, nebo cruelty free.

Zcela upřímně, přestože jsem již několik let bez masa a bez kožených věcí, o kosmetice jsem začala hlouběji přemýšlet až poměrně nedávno. Ovšem jsem šťastná, že mi to celé došlo teď a ne ještě později. A proč? Protože kůže je náš největší orgán a přestože nás opravdu skvěle chrání, absorbuje až 60% látek, kterým je vystavena (včetně různých ‘jedů’, co jsou v kosmetice běžně užívané) a já si prostě dobrovolně nechci svoje zdraví nechat ničit. No a druhý důvod je stejný jako u mého rozhodnutí nejíst maso. U kosmetiky testované na zvířatech je to naprosto zbytečné utrpení a bolest zvířat.

Abych uvedla věci na pravou míru. Ne všechna kosmetika, co není testovaná na zvířatech je přírodní. Ale CERTIFIKOVANÁ přírodní kosmetika je VŽDY cruelty free, takže vždy netestovaná na zvířatech. Osobně nepoužívám pouze přírodní kosmetiku (u dekorativky je trošku těžší výběr), jelikož s kosmetikou pracuji. Ale kupuji a používám už POUZE CRUELTY FREE kosmetiku, ať už pěstící nebo dekorativní.


A jak to u mě začalo? Jako první jsem začala výměnou zubní pasty, to už je několik let zpátky. Jelikož mi dásně jednu dobu poměrně dost krvácely a začala jsem mít problémy s citlivostí zubů když jsem pila studené nebo naopak teplé nápoje, začala jsem si zjišťovat, co všechno za sr*čky je v těch klasických jako Colgate, Sensodyne apod.. Najednou jsem se vůbec nedivila, že mi dásně krvácí a zuby mě bolí. Potom následoval deodorant, protože mi přišlo šílené, že přes ty otevřené ranky po holení mi do těla putuje něco, v čem taky není nic zdravého. A světe div se, již přes rok používám přírodní pastu i deodorant. Problémy se zoubkama nemám žádné a když používám ‚deoš‘ po holení, tak si nepředstavuju, jak mi ubližuje. Postupně jsem začala měnit další a další produkty a měním stále.

Věřím, že přechod na cruelty- free nebo zcela přírodní kosmetiku se může zdát těžký. Osobně si ale myslím, že hlavním problémem je naše lenost. Když se na věc dívám z finanční stránky, myslím si, že spíš ušetříte, jelikož vás nebude lákat každý nový krém a sprcháč, ale budete mít doma ten svůj oblíbený bez krutosti. Téměř většina známých a velkých firem jako Loreal, Mac, Estée Lauder apod. na zvířatech testují, proto to pro mě znamenalo se vzdát pár oblíbených produktů, ovšem jakmile jsem se rozhodla, že nebudu podporovat testování na zvířatech a udělám i něco pro sebe, bylo to jednoduché. Jednou za čas si pustím videa z jatek, nebo koukám na fotky a na to jak špatně se zvířaty lidé zachází. Tímhle svým ‚zvykem‘ jsem si vypěstovala takovou zdravou nechuť a vždy, když teď vidím kosmetiku o které vím že je testovaná, uvědomím si, že to nechci podporovat. Proč by měla zvířata trpět, když to jde jinak? Proč bychom na sebe měli plácat odporné chemické jedy, které nám vlastně nedělají vůbec dobře?

Mimochodem, Tajemství kosmetiky je perfektní kniha, kde najdete vypsané různé kosmetické ingredience včetně jejich funkcí a toho, jaký mají dopad na naše zdraví, takže pokud vás to někoho zajímá, mrkněte na ni. A taky mě teď napadá, že na facebooku jsou různé skupiny, jako například ‚Kosmetika netestovaná na zvířatech‘, nebo ‚Přírodní kosmetika a bylinky‘. A na této stránce například najdete list firem a značek, které na zvířatech netestují. Skupin a inspirace je všude na internetu spousta.

A tak jsem se rozhodla, že když už jsem vám (doufám) dala brouka do hlavy, že z vás, které přírodní nebo alespoň cruelty-free kosmetika láká (to jste doufám všichni), vyberu dva, kteří vyhrajou balíček krásné kosmetiky Herbacin, která je cruelty-free. Tato kosmetika je na našem trhu poměrně nová. U mě jste si jí mohli všimnout na mém instagramu, kde jsem zmiňovala, že miluju způsob, jakým se otevírají jejich sprcháče a šampóny… Stačí jen cvaknout na ‚čudlík‘ a nemusíte ve sprše nic šroubovat, ani pracně otevírat. Oba dva balíčky obsahují sprcháč, krém na ruce, krém na nohy a šampon pro normální vlasy. Osobně jsem si některé produkty od Herbacinu opravdu zamilovala a každý večer používám krém na nohy a na ruce.

Soutěž probíhá od pátku 11.8. do pátku 18.8. . Jednoho výherce vyberu tady na blogu a druhého na instagramu. Pro zapojení je nutné napsat komentář pod článek nebo pod soutěžní fotku na instagramu, ve kterém mi napíšete, jak to máte vy. Zda jste nad tím někdy přemýšleli, nebo zda vás to láká, případně co je váš nejoblíbenější přírodní či cruelty-free produkt.

Mějte se všichni moc krásně a hodně štěstí v soutěži! 🙂