Jak (ne)nakupovat oblečení?

12.4. 2019 (Aktualizováno: 14.4. 2019)8404x

SLEVY! AKČNÍ CENY! Honem, všichni si utíkejte do krámů nakoupit celý nový jarní šatník… Myslím, že zrovna nyní běží ty největší jarní akce, kterých se, jako klasicky, účastnit nebudu. Uff… Pro mě totiž období, kdy mi praskaly skříně ve švech, skončilo v roce 2017.

Článek o (ne)nakupování jsem si načasovala na toto období schválně. Většina blogerů a influencerů vás totiž láká na různé slevy, jarní must haves, no a já vás zkusím udržet trochu na uzdě.

Jak to bylo u mě? 
Před pár lety jsem začala pociťovat takovou zvláštní zaplněnost, přeplácanost, nespokojenost… moje nacpaná skříň oblečení mě začala pěkně štvát… Stejně tak i plné šuplíky kosmetiky a nepotřebných věcí které se ‚třeba někdy budou hodit‘. Zbavila jsem se 80% svých věcí. A najednou jsem ucítila úlevu. Nejednalo se pouze o oblečení. Spousta svíček, dekorací, kosmetiky- všechno to zmizelo. Bylo mi malinko líto dávat pryč některé dárky, ale řekla jsem si, že ti lidé mi je dávali proto, abych z toho měla radost… a já teď měla radost z toho, že je můžu odklidit.

Očekávala jsem trošku, že výběr outfitů bude po tom radikálním vytřídění jednodušší a on opravdu je! Kombinuju pár základních kousků a věřte nebo ne, kombinací jde vymyslet spousta! Ale o tom třeba zase jindy.

Vraťme se k podstatě článku. Ráda bych vám předala pár tipů, jakým způsobem usměrnit nakupování a předejít hromadění nepotřebných kusů oblečení, které vám budou půl roku ležet ve skříni a které si prostě neoblečete, protože nebude vhodná příležitost.

    • 1. Nikdy nenakupujte smutní!

      …vím, že po rozchodu nebo špatné zkoušce je fajn si den zpříjemnit nějakou hezkou novou věcí, ale může se stát, že se vám potom bude nepříjemnost vybavovat, nebo u nákupu uděláte ukvapené rozhodnutí. Dost často lidé novými věcmi zaplňují prázdná místa uvnitř sebe, ale tohle není nejlepší cesta…

    • 2. Vždycky se zeptejte sami sebe: ,,Opravdu to potřebuju?“ 

      …potřebuju nové kalhoty, nebo si vystačím s těmi čtyřmi co mám doma? ,,Cítím se v tom opravdu dobře?“ …věřte mi. Vždycky, když jsem si koupila něco s tím, že si to ‚třeba někdy k něčemu dám‘, nikdy jsem si to nedala. ,,Mám to s čím kombinovat?“ …podle mě je jedna z nejhorších věcí koupit něco, k čemu si budete muset následně kupovat další věci, se kterými budete moci daný kousek nosit. Osobně vždycky když jsem tohle udělala, skončilo to tak, že jsem stejně nenašla to pravé.

    • 3. Řiďte se pravidlem ‚One in one out‘  

      …a vždycky, když si koupíte novou věc, tak jednu prodejte, rozdejte, vyhoďte. Nebudete se zahlcovat a nebudete muset dělat ty šílené třídění kopců oblečení.

    • 4. Vyhýbejte se slevám. 

      …tohle známe snad všichni. Ta 50% sleva se nedá odmítnout, co? Ale dá! Koupili byste si ten kousek i za plnou cenu? Pokud ne, zřejmě za to nestojí.

    • 5. Recyklujte! 

      …vytvářejte a recyklujte. Je to ekologické a neuvěřitelně se na tom vyřádíte! Já když můžu, tvořím, z čehokoli. Mít originál je lepší, než to, co má každý druhý, hm? 

    • 6. Nádech a výdech. 

      …pokud plánujete koupit dražší věc a nejste si jistí, počkejte. Do obchodu se můžete vrátit i zítra a pokud už tam nebude, tak jste ji zřejmě koupit neměli! 🙂

    • 7. Nastavte si budget. 

      Nechcete tolik utrácet? Nastavte si měsíční budget, případně si určete kolik kusů oblečení během měsíce/ půl roku můžete koupit. …nejlépe jeden kus za měsíc, což ovšem může být pro milovníky nakupování těžké, chápu… 🙂

Jak jste na tom s nakupováním vy? Přemýšlíte u toho?

Krásné dny plné lásky, Adela <3